Noční můra všech účetních aneb Kontrolní hlášení.

 

Přečetla jsem si spoustu článků týkajících se tohoto tématu, absolvovala jsem první školení, chystám se absolvovat ještě nejedno další, a nejsem si jistá, že si dokáži zorganizovat práci ve své účetní kanceláři tak, abych si byla jistá, že se vyhnu pokutám, které jsou na nás nachystané.

1000 Kč když se zpozdím třeba jen o jediný den

10000 Kč když podám hlášení na výzvu

50000 Kč když nepodám hlášení na výzvu v náhradní lhůtě

500000 Kč když finanční správce usoudí, že závažně ztěžuji nebo mařím správu daní nepodáním kontrolního hlášení

 

Toto si myslí, že jsem schopná zvládnout, jestliže se mnou bude můj klient rozumně spolupracovat, ale

30000 Kč pokud nepodá následné kontrolní hlášení dle výzvy správce daně ke změně, doplnění či potvrzení údajů uvedených v podaném kontrolním hlášení.

To sice zní nevinně, ale lhůta pro podání takového následného hlášení je 5 KALENDÁŘNÍCH dní. Takže když nám třeba svátky 5. a 6. 7. vyjdou na středu a čtvrtek, nemůžu počítat s tím, že v pátek bude někdo někde pracovat, když tedy přijde výzva 4. 7. v úterý večer, už neodjedu na plánovaný prodloužený víkend, protože by se mi o 30000 prodražil. Protože pátý kalendářní den připadá na 9. 7. a to je neděle.

Na Velikonoce máme zatím svátek jen v pondělí, ale chystá se, že budeme svátkovat už od čtvrtka. To je 5 dní v kuse.

Doufám, že ve výkladech, které zatím nejsou nikde k dohledání, bude řečeno, že se bude jednat o první následující pracovní den.

Takže si po takových dnech svátků nemůžu naplánovat třeba školení mimo svůj počítač, nebo jakoukoli služební cestu. Budu prostě podávat následné hlášení a to i v případě, že jsem měla všechno správně.

Je pravda, že hledám způsob, jak se s touto situací vypořádat. Zřídila jsem si tedy datovou schránku, i když jsem nemusela, mám tak velké plus v tom, že když mi přijde výzva, tak pokud neotevřu schránku, tak prvních 10 dní, jakoby nebyla výzva doručena. Po té ale běží zase lhůta 5 dní a následuje pokuta 30 000 Kč.

Mám tedy už doživotně od státu nařízenou maximální dovolenou ve výší 14 dní. Takže třeba do Thajska se nikdy nepodívám.

Úplně vylučuji, že budu čerpat pracovní neschopnost delší 14 dnů.

Určitě namítnete, že můžu pověřit zástupce, ale smlouvu si můj klient podepsal se mnou, a když bude někdo jiný za mě podávat něco s mým podpisem, je to podvod. A před každou dovolenou měnit generální plné moci u stovky firem, to bych radši asi vůbec nikam nejezdila.

A jak se na to díváte vy?

 

Denisa Švecová - AldEkon