Vláda schválila podporu částečných úvazků: 5% slevu na sociálním pojištění na některé zaměstnance

Vláda schválila podporu částečných úvazků: 5% slevu na sociálním pojištění na některé zaměstnance

Podpora částečných úvazků je jedna z dalších reakcí na energetickou krizí. Navrhovaný zákon zavádí slevu na pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti pro zaměstnavatele ve výši 5 % z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců, za které bude sleva náležet.

Na které zaměstnance se sleva vztahuje?

Sleva se vztahuje na uzavřené zkrácené úvazky v rozsahu 8 až 30 hodin týdně s určitými skupinami zaměstnanců. Jde o osoby starší 55 let, rodiče dětí do 10 let (včetně pěstounů), osoby pečující o někoho blízkého, kdo je odkázán na cizí pomoc (stupeň závislosti II), studenty středních nebo vysokých škol, osoby se zdravotním postižením na nechráněném trhu práce a osoby na rekvalifikaci.

Sleva na pojistném se bude ještě vztahovat na zaměstnávání osob mladších 21 let, u nich ale nebude podmínkou zkrácený úvazek. Cílem je v tomto případě podpořit obecně vstup mladých lidí na trh práce.

"Chceme motivovat i zaměstnavatele k uzavírání většího počtu zkrácených úvazků se zaměstnanci, kteří s ohledem na nejrůznější životní situace nemohou pracovat na plný úvazek," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

 

Zdroj: Podnikatel.cz