Ing. Jiří Klíma připomíná...

Ing. Jiří Klíma připomíná...

ng. Jiří Klíma, daňový poradce


Novela DPH
Chtěl bych připomenout všem, koho by se to mohlo týkat, že od 1. 7. 2021 začnou platit zásadní změny v DPH - viz mé předchozí příspěvky. Nenechte se zmást tím, že neproběhla žádná novela zákona. Ta samozřejmě proběhnout měla, ale v duchu našich legislativních tradic z poslední doby "se nestíhá". Novela je schválená Poslaneckou sněmovnou (čerstvě teď v červnu), ale musí projít ještě Senátem, přes prezidenta až po vydání ve Sbírce ????????‍♂️
Bez ohledu na to ale změny nastanou, protože jde o unijní změny, které je Česká Republika (jako všechny ostatní země EU) povinna zavést od 1.7. Na webových stránkách Finanční správy byla 21.6. zveřejněna Informace k novele zákona o DPH v oblasti e-commerce, ve které najdete základní souhrn změn. Mimo jiné se tam právě konstatuje, cituji: "Ke zrušení prahových hodnot platných do 1. 7. 2021, jakož i navazujících pravidel prostanovení místa plnění, dochází bez ohledu na účinnost novely zákona o DPH. Od 1. 7. 2021 je tedy u prodeje zboží na dálku při sledování prahové hodnoty nezbytné vždy postupovat podle pravidel novely směrnice o DPH." (To jen jako připomínka k jedné ze zásadních změn při dodání zboží občanům v rámci EU - limit 10 tis. EUR.)
Jediná věc, která zatím zůstává v ČR v platnosti (právě kvůli neschválené novele) je osvobození při dovozu zboží ze třetích zemí do částky 22,- EUR (viz § 71 zákona o DPH). Tohle osvobození u nás pomine až se schválením novely, což bude... bůh ví kdy ???? Ale zřejmě někdy do podzimu.
citace: Ing. Jiří Klíma FB 27.6.2021