Péče o náš mozek

Někde jsem četla, že…

…lidský mozek je řídícím centrem nervové soustavy.

 1. Lidský mozek váží cca 1,5 kg.
 2. Objem mozku průměrného muže je 1.274 cm3 a průměrné ženy 1.131 cm3.
 3. 78% mozku tvoří voda.
 4. Je v něm 50 až 100 miliard neuronů (buňka nervové tkáně).
 5. Každý neuron může vytvořit až 20.000 synapsí (spojení s dalšími neurony).
 6. Dle posledních výzkumů vyšlo najevo, že denně přijdeme až o 86 tis. neuronů v mozku, za rok 31 miliónů.
 7. Opiátové receptory v mozku reagují na různé opiáty, které mohou způsobit závislost (včetně drog a alkoholu).
 8. Pokud se dostaneme do nějaké stresové situace. Často si potichu zpíváme či pískáme, což mozek zprostředkovaně „uklidňuje“ prostřednictvím oblasti v levé hemisféře.
 9. Kdyby měl náš mozek zpracovat a uchovat všechny informace, kterými jsme denně vystaveni, musel by být větší než celé tělo. Proto je vstup informací do mozku filtrován už od smyslových orgánů.
 10. Cholesterol je klíč k učení a paměti.
 11. Lidský mozek se s přibývajícím věkem zmenšuje.
 12. Mozek využívá 20% celkové spotřeby kyslíku.

(www.brainmarket.cz/nase-novinky/vse--co-jeste-chteli-vedet-o-mozku-a-bali-jste-se-zeptat/)

Je opravdu náhoda, že se naše dva semináře Trénink paměti  a  Strava v zátěžovém období sešly v tak krátkém čase za sebou?

Minulý týden již proběhla první část Tréninku mozku. A je až s podivem, jak je možné mozek vyburcovat k vyššímu výkonu, a jak  vlastně mozek  sám sebe donutí, aby si pamatoval to, co potřebujeme, a také to vytáhl ze šuplíčku v momentě kdy to potřebujeme.

Byla jsem chvílemi jako Alenka v Říši divů… Nechápu, jak jsem si mohla zapamatovat lebeční kosti, které mě mimochodem vůbec nezajímají, a jak jsem mohla počítat s několikamístnými čísly na prstech. Mrzí mě, že nebylo více času na ta čísla, protože moje netrénovaná paměť to celé nestihla účelně a cíleně uložit. Ale 1.9.2020 jedeme znovu. Sice trochu jinak, ale stoprocentně proběhne útok na paměť, schopnost zapamatování si, schopnost učení, schopnost zmírnit dopady civilizačních  nemocí. Přihlásit se můžete ZDE.

Na to krásně navazuje seminář s Žanetou Zelinkovou, který jsme se rozhodli uskutečnit v krásném prostředí Kavárny V Uličce. Bude povídat o tom, co našemu tělu a hlavně mozku prospívá. Kurz je zaměřený na zlepšení životního stylu a stravování směrem k lepšímu zdraví a výkonu, zejména ve vypjatém pracovním i osobním období, zlepšení spánkové hygieny, objasnění dopadu nevhodných potravin na náš mozek, soustředění a výkon. Na tento seminář se můžete přihlásit ZDE.