Daňový balíček prošel i druhým čtením. Zvyšuje limit u DPH a paušální daně

Daňový balíček prošel i druhým čtením. Zvyšuje limit u DPH a paušální daně

Daňový balíček, který má od 1. ledna 2023 zvýšit na 2 miliony korun limit pro registraci k DPH i pro využití paušální daně OSVČ, prošel včera v Poslanecké sněmovně druhým čtením.

 

Co všechno se změní

Sněmovna včera pustila do poslední čtení daňový balíček, který pro podnikatele chystá celou řadu změn. Jedná se například o zvýšení hranice pro registraci k DPH a využití paušální daně OSVČ na 2 miliony korun. Změny se dotknou i kontrolních hlášení. Zvýší se hranice příjmů pro podání přiznání, prodlouží se mimořádné odpisy a dojde na změny u povinných přiznání u vlastníků datových schránek.

 

Při aktuálně vysoké inflaci považuji navýšení limitu na 2 miliony korun za ještě důležitější. Očekáváme, že příští rok by se díky tomu mohlo k paušální dani nově přihlásit až 30 tisíc živnostníků, doplnil ministr financí Zbyněk Stanjura.

 

Jaké novinky budou u paušální daně

Kvůli širokému rozpětí příjmů paušalistů nebude měsíční paušální záloha pro všechny OSVČ ve stejné výši, jako je nyní, ale zavedou se 3 pásma odvozená od výše a charakteru příjmů poplatníka.

První pásmo se bude týkat OSVČ s příjmy do 1 milionu Kč, přičemž u těchto podnikatelů bude jedno, z jaké samostatné činnosti jejich příjmy plynou. Dále se do prvního pásma bude moci přihlásit poplatník s příjmy ze samostatné činnosti až do výše 1,5 mil. Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů. V první pásmu se bude platit příští rok 6208 Kč.

Do druhého pásma se bude moci přihlásit poplatník, jehož příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly v předcházejícím zdaňovacím období 1,5 mil. Kč, a to bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti pocházejí. Druhé pásmo budou moct využít také poplatníci s příjmy do 2 mil. Kč, pokud měli 75 % příjmů, ke kterým lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % příjmů. Paušální odvod bude v druhém pásmu činit 16 000 Kč měsíčně. Jde o pevnou částku, která se nebude měnit v závislosti na růstu minimálního pojistného.

Do třetího pásma potom budou moci vstoupit všichni poplatníci, kteří splní podmínky vstupu do paušálního režimu, tedy jejichž příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly 2 mil. Kč. Tyto OSVČ pak budou muset platit 26 000 Kč měsíčně. Opět se jedná o pevnou částku, která se nebude měnit v závislosti na růstu minimálního pojistného.

 

Zdroj: Podnikatel.cz

Autor: Daniel Morávek